Trening funkcji poznawczych
Trening funkcji poznawczych to zestaw ćwiczeń mających na celu poprawę lub utrzymanie sprawności umysłowej, w tym takich funkcji jak uwaga, pamięć, koncentracja, rozwiązywanie problemów i myślenie logiczne. Tego rodzaju treningi opierają się na neuroplastyczności mózgu – jego zdolności do adaptacji i tworzenia nowych połączeń nerwowych w odpowiedzi na stymulację.
Na czym polega trening funkcji poznawczych?
Treningi poznawcze obejmują specjalistyczne programy terapeutyczne, w tym zadania papierowe lub w oparciu o aplikacje mobilne. Zadania są zazwyczaj tak dobrane, by były coraz bardziej wymagające i stanowiły wyzwanie dla osoby ćwiczącej. Programy mogą skupiać się na rozwijaniu pojedynczej funkcji (np. ćwiczenia pamięci roboczej) albo oferować zróżnicowane zadania, które rozwijają różne aspekty funkcji poznawczych.
Dla kogo kierujemy głownie trening funkcji poznawczych?
– Seniorów – osoby starsze są najbardziej narażone na pogorszenie sprawności umysłowej z powodu naturalnych procesów starzenia się mózgu. Trening funkcji poznawczych jest dla nich sposobem na utrzymanie sprawności umysłowej i przeciwdziałanie demencji oraz chorobie Alzheimera.
– Osób po urazach mózgu lub w przebiegu chorób neurologicznych – rehabilitacja poznawcza może pomóc w odzyskaniu lub poprawie funkcji umysłowych po urazach lub w przypadku chorób takich jak udar mózgu, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona.
– Dorosłych – Również dorośli mogą korzystać z treningów poznawczych, np. aby radzić sobie lepiej ze stresem, poprawić koncentrację, pamięć roboczą czy też ogólną sprawność umysłową.
Korzyści z treningu funkcji poznawczych
Regularne ćwiczenia mogą prowadzić do poprawy codziennego funkcjonowania,
zwiększenia produktywności, a także poczucia kontroli i pewności siebie w zadaniach wymagających sprawności umysłowej. Trening funkcji poznawczych może także pomóc w radzeniu sobie z objawami spadku funkcji poznawczych, poprawiając jakość życia.