Terapia indywidualna
TERAPIA PSYCHODYNAMICZNA
Podstawowym założeniem terapii psychodynamicznej jest wprowadzenie do świadomości możliwie jak największej ilości treści zawartych w obszarze nieświadomym. Celem tej metody jest poszukiwanie wewnętrznych konfliktów, które przyczyniają się do pogorszenia stanu psychicznego, a następnie wspólnie z terapeutą przepracowanie ich, dzięki czemu następuje poprawa samopoczucia i funkcjonowania pacjenta.
Psychoterapia psychodynamiczna opiera się na dialogu między pacjentem, a psychoterapeutą. Praca podczas spotkania terapeutycznego opiera się na treściach, które wnosi pacjent. Pacjent w czasie spotkania terapeutycznego opowiada o tym, o czym w danej chwili ma chęć mówić, o sprawach bieżących, swoich myślach, skojarzeniach, snach czy fantazjach.
Psychoterapia psychodynamiczna jest pomocna w przypadku:
- zaburzeń lękowych (nerwica lękowa),
- zaburzeń nastroju,
- zaburzeń osobowości,
- odczuwania niepokoju,
- trudności w codziennym funkcjonowaniu,
- trudnościach w relacjach z innymi ludźmi.
Czas trwania terapii jest kwestią indywidualną. Zależy od rodzaju i głębokości zaburzeń. Zazwyczaj terapia trwa od sześciu do kilkunastu miesięcy, jak również spotkania terapeutyczne mogą odbywać się w okresie kilku lat. Spotkania z terapeutą odbywają się typowo 1 do 2 razy w tygodniu, czas sesji wynosi 50 minut.